The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance
+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread:
The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance

    We are less than 60 days away from the greatest endurance spectacle on the water - The 2017 Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance, Saturday, October 28th!

    Race Teams, it's time to get your entries in!! This race is open to everyone!! For the official rules, please visit: Home Page

    There is still sponsor spots open for this great event as well as sponsors for the livestream. Please email [email protected] or call (310) 318-4012 for more information.

    We are always looking for patrol boats to help out with the Enduro. If you have a boat and want to get involved, please contact Ross at (310) 318- 4012 or [email protected]

    Questions or for all updates and information, please visit: Home Page
    Attached Files Attached Files
    Last edited by rossdbos; 09-07-2017 at 01:32 PM.

  2. Remove Advertisements
    PerformanceBoats.com
    Advertisements
     

  3. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Ins. Entry List

    The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance Official Entry List:

    Div. I - Greg Macdonald, Samantha Macdonald, Jasper Macdonald, Jamie Tavare, Vance Lund, Valley Center, CA #63 "Dragonfly"
    Div. I - Ken Bewick, Eric Sammons, Steve Sequiera, Riverside, CA #E-12 "Craz-E-Horse"
    Div. I - Dan Chivens, Mike Owens, Cayucos, CA #82
    Div. I - Joe Masek, Matt Roach, Tony Scarlata Inglewood, CA #034 "Pop D'Cucci"

    Div. II - Mike LaPaglia, Murrieta, CA #31
    Div. II - Kevin Taylor, Tim Carmack, Henderson, NV #234 "R & R Prop Shop"
    Div. II - Rod Zapf, Eric Zapf, Manhattan Beach, CA #88 "The Intimidator"
    Div. II - Rick Connolly, Scottdale, AZ #199 "2000 SS"
    Div. II - Greg Ronkainen, Redondo Beach, CA #128 "Flying Finn"

    Div. IV - Mike Schmelling, Phoenix, AZ #21 "Black Jack"
    Div. IV - Eric Sperry, Canyon Lake, CA #24 "Body Snatcher"
    Div. IV - Duff Dailey, Stuart, FL #333 "Oh Mona"
    Div. IV - Mike Stock, Tony Applegate, Boise, ID #777
    Div. IV - Mike Smith, Paul Fitzgerald, Chuck Sousamian Carvel Beach, MD #92 "Crazy Horse Rides Again!"
    Div. IV - Lanse Haslerig, Peter Guy, Los Angeles, CA #790 "My Pleasure"
    Div. IV - Jack Stutesman, Dave Allen, La Pine, OR #96 "Ol Goat"
    Div. IV - Jim Best, John Best, Pinon Hills, CA #145
    Div. IV - Chuck Sousamian, Darrin Sousamian, Aaron Siroonian, Aaron Minnema Hacienda Heights, CA #22 "Armenian Navy"
    Div. IV - Pat Hoban, Mike Noble, Cole Noble Big River, CA #30 "Under Pressure"
    Div. IV - Heath Hiebert, Kaylee Hiebert, Tom Buksa Riverside, CA #369 "Cornfed"

    Div. V - Jim Benton, Newhall, CA #550 "Tub of Fools"
    Div. V - Gary Hairabedian, John Franklin, Whittier, CA #17 "Justified"

    Div. VI - John Haddon, Vista, CA #147 "Sea Witch Marine"
    Div. VI - Steve Linder, Randy Lewis, Henderson, NV #307 "Attitude Adjustment"
    Div. VI - Randy Lewis, Steve Linder, Henderson, NV #312 "Tortuga Express"
    Div. VI - Rick Barron, Emilio Mijares, Henderson, NV #268
    Div. VI - Sean Lambert, Robert Middleton, Newhall, CA #61 "Radioactive"
    Div. VI - Mike Quindazzi, Parker, AZ #007 "River Rocket"
    Div. VI - John Lane, Greg Foster, Alan Stoker, Harbor City, CA #48 "Integral Products"
    Div. VI - John Soares, San Bernardino, CA #86 "Lucas Oil"
    Div. VI - Keith Bandy, Huntington Beach, CA #343 "Wildcat"
    Div. VI - James Lloyd, Chip Watkins, Childs, MD #34

    Div. VII - Dirk Olsen, Ryan Heiser, Anthem, AZ #54 "Krude Boyz Racing"

    Reminder: Pre-registration deadline is October 15th, all entries received thereafter will be charged a $50 late fee!!
    Last edited by rossdbos; 10-23-2017 at 03:25 PM.

  4. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default Updated

    Entry list updated

  5. Remove Advertisements
    PerformanceBoats.com
    Advertisements
     

  6. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default Thank you to our sponsors!!!

    RPM RACING ENTERPRISES is proud to welcome back the following companies supporting the 2017 Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance:

    NORDIC BOATS & HALLETT BOATS
    INTEGRAL PRODUCTS
    ECOLOGY AUTO PARTS
    ADVANCED OIL FIELD SERVICES/KRUDE BOYZ RACING
    JIMMYZ POOL & SPA OF SANTA CLARITA
    JET RE-NU
    RON LUND WOOD SPECIALTIES OF SAN DIEGO,
    TWISTED LIQUID MARINE OF LAKE HAVASU,
    THE FLATBOTTOM BOOGIE - Club Royal Oak, Kingsburg, CA


    Thank you for your support of this great event!!!
    Last edited by rossdbos; 10-21-2017 at 06:29 PM.

  7. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default Soe

    The BLUE WATER RESORT & CASINO
    PARKER ENDURO
    Presented by
    Nick Rose Insurance
    Nordic Boats, Hallett Boats, Integral Products, Ecology Auto Parts, Advanced Oilfield Services, Krude Boyz Racing

    Jet Re-Nu, JimmyZ Pool & Spa, The Flatbottom Boogie, Twisted Liquid Marine, Ron Lund Wood Specialties, Hot Rods & Hobbies

    Schedule of Events:


    Friday, October 27th:
    8:00 am- Pits open to race teams.
    Note: Do not start setting up until cleared by Pit manager. Absolutely No motorhomes on water side of pits, race pits take priority.
    10:00- 4:30 pm - Registration & Safety Inspection - All Teams (River's Edge Cantina/Pits) -
    Note: All boats needing to be weighed must supply their own lifting straps.
    10:30 am - Vendor booth set up
    5:00 - 6:00 pm Driver's Meeting (TBA) (mandatory all drivers, crew chief attend)
    6:00 - 10:00 pm Driver's Party (TBA) - (open to all teams, public welcome)


    Saturday, October 28th:
    6:45 - 7:00 am - Patrol/Rescue Safety Meeting (River's Edge Cantina)
    7:30 - 10:00 am - NWSRA Water Ski Races
    10:30 - 11:00 am - Warm Up Lap Enduro
    11:00 - 3:30 pm - The Blue Water Resort & Casino Parker Enduro Presented by Nick Rose Insurance, Nordic Boats, Hallett Boats, Integral Products, Ecology Auto Parts, Advanced Oil Field Services, Krude Boyz Racing, Jet Re-Nu, JimmyZ Pool & Spa, The Flatbottom Boogie, Hot Rods & Hobbies, Twisted Liquid Marine, Ron Lund Wood Specialties.
    Note: Race will be livestreamed at Surfrat
    6:00 -8:00 pm – Awards Ceremony (Hopi/Mohave room)

  8. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,065

    Default

    THE BLUEWATER RESORT & CASINO
    PARKER ENDURO

    Presented by:
    Nick Rose Insurance, Nordic Boats, Hallett Boats, Ecology Auto Parts, Integral Products, Advanced Oil Field Services/Krude Boyz Racing
    Jet Re-Nu, JimmyZ Pool & Spa, The Flatbottom Boogie, Twisted Liquid Marine, Ron Lund Wood Specialties, Riverbottom Auto Body, Marks Towing of Parker, Strokes Bar & Grill, Hot Rods & Hobbies

    The annual spectacle of the boat racing world which pits boating enthusiasts against professional powerboat racers from all areas of the sport, flatbottom vs. mod VP outboard, Inboard powered V bottom vs. jet boats took place on Saturday, October 28th with the running of the Parker Enduro. 33 entries from across the country were on hand to see if they could not only win their respective division and become the “King of the River” the title bestowed on the overall champion for the mile race. The Le Man’s start kicked off the race with all entrants lined up on the banks of the Colorado River waiting for the flag to drop. What can only be described as one of the best starts in power boat racing, all boats converged on the river making their way East to the 1st turn up some 3 miles at Cienega Springs. Leading the 1st lap was the #333 “Oh Mona” of Duff Daily followed by the #007 “River Rocket” STV boat of Mike Quindazzi. From that point on the Enduro would be a game of attrition and who could survive to claim the win. Daily would lead the race for some 30 laps until the#48 of Jon Roth, Greg Foster & Allan Stoker driving the Mercury/Stoker finally was able to make the pass and kept a narrow lead against the closing #147 of John Haddon. In the end, the #48 Team grabbed the top spot to claim the win and the Title “King of the River” for 2017. Congratulation to the Division champions and all entrants of this years grand event.

    RPM Racing Enterprises would like to thank the sponsors, staff and volunteers that made the race possible and for their support!

    Overall Results:
    Pos Boat Division Driver Driver Laps Time
    1 48 DV6 Greg Foster Alan Stoker John Lane 53 4h 05m 53.54
    2 312 DV6 Randy Lewis John Stewart 52 4h 05m 50.41
    3 54 DV7 Dirk Olsen Ryan Heiser 50 4h 05m 48.47
    4 77 DV3 Jeff Barrus Todd Kelm 43 4h 07m 20.51
    5 88 DV2 Rod Zapf Eric Zapf 42 4h 06m 43.55
    6 307 DV6 Steve Linder Bob Kitchens 42 4h 06m 45.11
    7 #034 DV1 Joe Masek Matt Roach, Tony Scarlata 42 4h 10m 31.73
    8 82 DV1 Dan Chivens Mike Owens 41 4h 05m 17.12
    9 777 DV4 Mike Stock Tony Applegate 40 4h 05m 14.39
    10 47 DV4 Larry Gebhart Michael Nunez 40 4h 06m 39.56
    11 268 DV6 Rick Barron Emilio Mijares 34 2h 49m 37.55
    12 343 DV2 Keith Bandy 33 3h 13m 38.76
    13 199 DV2 Rick Connolly 31 4h 05m 11.15
    14 E-12 DV1 Ken Bewick Eric Sammons, Steve Sequiera 30 3h 52m 00.57
    15 333 DV4 Duff Dailey 30 2h 11m 05.81
    16 234 DV2 Kevin Taylor Tim Carmack 28 2h 34m 42.82
    17 92 DV4 Paul Fitzgerald Chuck Sousamian 26 4h 08m 02.68
    18 96 DV4 Jack Stutesman Dave Allen 24 3h 13m 32.57
    19 34 DV6 James Lloyd Chip Watkins 23 1h 45m 33.62
    20 63 DV1 Samantha MacDonald Jasper MacDonald,Jamey Tavares,Vance Lund 22 2h 59m 00.17
    21 128 DV2 Greg Ronkainen Davy Jones 22 2h 10m 04.60
    22 7 DV6 Mike Quindazzi 19 1h 15m 29.99
    23 86 DV6 John Soares 18 1h 21m 41.36
    24 17 DV5 Gary Hairabedian John Franklin 16 1h 05m 51.81
    25 30 DV4 Pat Hoban Mike Noble, Cole Noble 16 1h 12m 11.09
    26 22 DV4 Darrin Sousamian Aaron Siroonian,Aaron Minnema 14 1h 37m 08.02
    27 61 DV6 Sean Lambert Robert Middleton 14 1h 58m 39.51
    28 24 DV4 Eric Sperry 11 1h 08m 50.76
    29 369 DV4 Kaylee Hiebert Heath Hiebert,Tom Buksa 9 42m 09.56
    30 21 DV4 Mike Schmelling Don Schmelling 7 35m 26.97
    31 541 DV1 Bob Brown Mike Purczynski 5 31m 54.87
    32 31 DV2 Mike LaPaglia 2 11m 43.21

    Results By Division:
    Pos Boat Division Driver Driver Laps Time
    1 #034 DV1 Joe Masek Matt Roach, Tony Scarlata 42 4h 10m 31.73
    2 82 DV1 Dan Chivens Mike Owens 41 4h 05m 17.12
    3 E-12 DV1 Ken Bewick Eric Sammons, Steve Sequiera 30 3h 52m 00.57
    4 63 DV1 Samantha MacDonald Jasper MacDonald, Jamie Tavares, Vance Lund 22 2h 59m 00.17
    5 541 DV1 Bob Brown Mike Purczynski 5 31m 54.87

    1 88 DV2 Rod Zapf Eric Zapf 42 4h 06m 43.55
    2 343 DV2 Keith Bandy 33 3h 13m 38.76
    3 199 DV2 Rick Connolly 31 4h 05m 11.15
    4 234 DV2 Kevin Taylor Tim Carmack 28 2h 34m 42.82
    5 128 DV2 Greg Ronkainen Davey Jones 22 2h 10m 04.60
    6 31 DV2 Mike LaPaglia 2 11m 43.21

    1 77 DV3 Jeff Barrus Todd Kelm 43 4h 07m 20.51

    1 777 DV4 Mike Stock Tony Applegate 40 4h 05m 14.39
    2 47 DV4 Larry Gebhart Michael Nunez, Blake Alexander, Dan Smith 40 4h 06m 39.56
    3 333 DV4 Duff Dailey 30 2h 11m 05.81
    4 92 DV4 Paul Fitzgerald Chuck Sousamian 26 4h 08m 02.68
    5 96 DV4 Jack Stutesman Dave Allen 24 3h 13m 32.57
    6 30 DV4 Pat Hoban, Mike Noble, Cole Noble 16 1h 12m 11.09
    7 22 DV4 Darrin Sousamian Aaron Siroonian, Aaron Minnema 14 1h 37m 08.02
    8 24 DV4 Eric Sperry 11 1h 08m 50.76
    9 369 DV4 Kaylee Hiebert Heath Hiebert, Tom Buksa 9 42m 09.56
    10 21 DV4 Mike Schmelling Don Schmelling 7 35m 26.97

    1 17 DV5 Gary Hairabedian John Franklin 16 1h 05m 51.81

    1 48 DV6 Greg Foster Alan Stoker John Lane 53 4h 05m 53.54
    2 312 DV6 Randy Lewis John Stewart 52 4h 05m 50.41
    3 307 DV6 Steve Linder Bob Kitchens 42 4h 06m 45.11
    4 268 DV6 Rick Barron Emilio Mijares 34 2h 49m 37.55
    5 34 DV6 James Lloyd Chip Watkins 23 1h 45m 33.62
    6 7 DV6 Mike Quindazzi 19 1h 15m 29.99
    7 86 DV6 John Soares 18 1h 21m 41.36
    8 61 DV6 Sean Lambert Robert Middleton 14 1h 58m 39.51

    1 54 DV7 Dirk Olsen Ryan Heiser 50 4h 05m 48.47

+ Reply to Thread

Quick Reply Quick Reply

Register Now

Please enter the name by which you would like to log-in and be known on this site.

Please enter a password for your user account. Note that passwords are case-sensitive.

Please enter a valid email address for yourself.

Please select your insurance company (Optional)

Log-in


Tags for this Thread

Digg This Thread

Posting Permissions

  • You may post new threads
  • You may post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95